Return to accessibility navigation at the top of the page.

Board of Governors Recognition

PCC Board of Governors

The Board of Governors is pleased to recognize the following faculty, staff and students for their professional growth and achievements.  Your talent and dedication enrich our community! 

Employees

Bobby Burns:  received international acclaim for his book “Shelter: One Man's Journey from Homelessness to Hope”; inducted into the Phoenix College Alumni Hall of Fame

Chelsea James: received the Award of Excellence in honor of Gary P. Tang from the Arizona Association for Lifelong Learning

Cindy Dooling: received the Penny Crane Award for Distinguished Service from the Special Interest Group on University and College Computing Services of the Association of Computing Machinery

Alma Yubeta: named an Honorary Commander of the 612th Air Communications Squadron, the main squadron at Davis Monthan Air Force Base

Frank Velasquez: co-presenter at the National Collegiate Leadership Conference at the University of Arizona on “The Rules for Facilitating Engaging Dialogue”

Joe Hemphill: received the Sheriff's Commendation for Life Saving from the Pima County Sheriff's Department

Joshua Blum: received the Mothers Against Drunk Drivers DUI Enforcement Award

Daisy Rodriguez Pitel: received the League of United Latin American Citizens Community Service Award

Kendra Veliz: named Arizona Community College Athletic Conference Region I Coach of the Year for women’s soccer

Students

Jeremiah Palicka: co-presenter with PCC students and staff members at the National Collegiate Leadership Conference

Nicholas Hernandez: co-presenter with PCC students and staff members at the National Collegiate Leadership Conference

Valerie Lee Campodall’Orto: All Arizona Academic Team, first team

Jeremiah Palicka: All Arizona Academic Team, first team

Andrew Paxton: All Arizona Academic Team, first team; 2015 Coca-Cola Community College Academic Team Gold Scholar

Paola Castro: All Arizona Academic Team, first team

Alexandria C. Joyce: All Arizona Academic Team, Downtown Campus — Second Team

David J. Selby: All Arizona Academic Team, second team

Katie DiBene: All Arizona Academic Team, second team

Charity Bidegain: All Arizona Academic Team, second team

Jacob Bowdon: All Arizona Academic Team, second team

Shanti L. Guerrero: All Arizona Academic Team, third team

Christopher B. Hughes: All Arizona Academic Team, third team

Diego J. Ramirez: All Arizona Academic Team, third team

Murphy Gershman: named to the First Team All-Arizona Community College Athletic Conference, First Team All-Region I, Division II for men’s basketball

Matthew O'Boyle: named Third Team All-ACCAC; Second Team All-Region I, Division II for Men's Basketball

Melody McLaughlin: named Second Team All-Arizona Community College Athletic Conference; First Team All-Region I, Division II for women’s basketball

Shalise Fernander: named Third Team All-Arizona Community College Athletic Conference; Second Team All-Region I, Division II for women’s basketball

Anthony Moncada: named Second Team All-Arizona Community College Athletic Conference for men’s golf

Josie Trapnell: named Second Team All-Region for women’s golf

Jackie Hernandez: named Third Team All-Arizona Community College Athletic Conference for softball

Richie Foitik: named Second Team All-Conference (No. 1 doubles and No. 2 singles) for men’s tennis

Aldo Amaya: named Second Team All-Conference (No. 3 doubles and No. 6 singles) for men’s tennis

Kaysee Pilgrim: National Junior College Athletic Association (NJCAA) indoor high jump national champion; NJCAA outdoor third place in high jump; NJCAA All-American in indoor and outdoor season for women’s track and field

Brianna Rodriguez: National Junior College Athletic Association (NJCAA) outdoor long jump national champion and NJCAA All-American for women’s track and field

Mark Bennett: named to the Second Team All-Region for men’s cross country.

Amanuel Logo: named to the Second Team All-Region for men’s cross country

Estevan Gomez: received All-Region Honorable Mention for men’s cross country

Shanice Alchesay: named to the Second Team All-Region for women’s cross country

Mariah Zavala: received All-Region Honorable Mention for women’s cross country

Sarrah Boughan: received All-Region Honorable Mention for women’s cross country

Donovan Moore: named First Team All-Western States Football League and All-Arizona Community College Athletic Conference

Baylor Hahn: received Honorable Mention All- Western States Football League; Second Team All- Arizona Community College Athletic Conference

Antony Thompson: received Honorable Mention All-Western States Football League and All- Arizona Community College Athletic Conference

Thomas Romack: received Honorable Mention All- Western States Football League and All- Arizona Community College Athletic Conference

Markell Simmons: received Honorable Mention All-Western States Football League; Second Team All- Arizona Community College Athletic Conference

Arturo Vega: named to the NJCAA Second-Team All-American; National Soccer Coaches Association of America (NSCAA)/Continental Tire Junior College Men’s Division I; First Team NSCAA Junior College Division I All-West Region; First Team All-American; Arizona Community College Athletic Conference (ACCAC)/ Region I Player of the Year; First Team All-ACCAC/Region I for men’s socer

Christian Garcia-Cabello: named to the Second Team All-Arizona Community College Athletic Conference//Region I for men’s soccer

Garrett Andreatta: named to the Second Team All-Arizona Community College Athletic Conference/Region I for men’s soccer

Shannon Shields: named National Junior Collegiate Athletic Conference First Team All-American; NSCAA/Continental Tire Junior College Women’s Division I Second Team All-American; NSCAA Junior College Division I All-West Region team; Arizona Community College Athletic Conference (ACCAC)/ Region I Player of the Year; First Team All-ACCAC/Region I for women's soccer

Devyn Hunley: named to the All-Arizona Community College Athletic Conference/Region I First Team for women’s soccer

Rachel Ridlinghafer: named to All-Arizona Community College Athletic Conference Second Team, and National Soccer Coaches Association of America Junior College Division I All-West Region Team for women’s soccer

Sarah Dunbar: named to All-Arizona Community College Athletic Conference Second Team, Region I: and National Soccer Coaches Association of America Junior College Division I All-West Region Team for women’s soccer

Brandi Park: received All-Arizona Community College Athletic Conference/Region I Honorable Mention for women’s soccer

Kaysee Pilgrim: received National Junior College Athletic Association All-American Honorable Mention; Named to the All-Arizona Community College Athletic Conference First Team, and Second Team All-Region I for women’s volleyball

Alexis Ammerman: named to the Second Team All-Arizona Community College Athletic Converence and Second Team All-Region I for women’s volleyball

Community Members

Christopher Itule: instrumental in coordinating donations of furniture and accessories from local hotels for the hotel room learning lab at Northwest Campus

Dr. Doug Wilson: named Superintendent of the Year by the Arizona School Administrators; for being a partner in education to the Northwest Campus

Ed Stolmaker: for dedication, service and contributions to improving the community and supporting education